Akademia VAT dla pracowników JST oraz spółek komunalnych

Akademia - cykl webinariów

Akademia - cykl webinariów

5 lutego, 12 lutego, 19 lutego, 26 lutego, 5 marca

POBIERZ BROSZURĘ

VAT w Jednostkach Samorządu Terytorialnego pojawił się na dobre po wyroku TSUE w 2015 roku. Do dziś stanowi najpoważniejsze wyzwanie podatkowe przed którym staje ogromne spektrum osób: od włodarzy (wójtów, starostów, prezydentów…) przez Skarbników i pracowników działów finansowo-księgowych a skończywszy na pracownikach jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i spółek komunalnych.

Nasza Akademia przeznaczona jest dla każdej z tych grup, zawiera bowiem ekspercką wiedzę wypracowaną podczas wieloletniej współpracy łącznie z prawie 50 JST. Przekażemy Państwu praktyczne porady, zebrane w ciągu lat współpracy w ramach bieżącego doradztwa, opowiemy o sprawach, które prowadziliśmy i prowadzimy dla naszych klientów, o zmianach linii orzeczniczych oraz najciekawszych indywidualnych interpretacjach podatkowych. Każdy panel poprowadzony będzie przez dwóch doradców podatkowych i uwzględni realne problemy ograniczając do minimum suche definicje i przepisy. Wiemy, że wobec rotacji związanej z kadencyj-nością pracy w JST wiedza dotycząca rozliczeń podatkowych musi być aktualizowana na bieżąco. Nasze szkolenie, jest najlepszą okazją aby w skondensowanej, przystępnej formie zabezpieczyć się przed najpoważniejszymi ryzykami związanymi z podatkiem VAT.


Zachęcam Państwa do zapoznania się z programem wydarzenia.

Do zobaczenia podczas Forum!


Magdalena Marczak-Makowska

Kierownik Działu Projektów

Infor PL SA

Do udziału w Akademii zapraszamy służby finansowo-księgowe jednostek sektora finansów publicznych, a w szczególności:

 • skarbników,
 • księgowych,
 • głównych księgowych.

PROGRAM

5 lutego, 12 lutego,19 lutego, 26lutego, 5 marca

5 lutego

9.00-11.00

 • Zasady należytej staranności oraz kluczowe zasady podatku VAT
 • Centralizacja VAT (w tym omówienie raportu NIK w tym zakresie)
 • Odpowiedzialność karno-skarbowa, minimalizowanie ryzyka osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe JST w tym zakresie
 • Dodatkowe zobowiązanie podatkowe („Sankcja VAT”)
 • Zasady składnia wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych i wiążących informacji stawkowych

Minimalizacja Ryzyka podatkowego

12 lutego

9.00-11.00

 • Moment powstania obowiązku podatkowego
 • Stawki VAT
 • Podstawa opodatkowania
 • Fakturowanie
 • Korekty faktur ( w tym nowe zasady zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o VAT)
 • Kasy fiskalne

Podatek należny

19 lutego

9.00-11.00

 • Alokacja zakupów do rodzaju działalności (poza VAT, zwolniona z VAT, opodatkowana VAT)
 • Sposób określenia proporcji („Prewspółczynnik”)
 • Współczynnik struktury sprzedaży („Współczynnik”)
 • Terminy odliczenia VAT i procedura zwrotu VAT
 • Wyłączenia z prawa do odliczenia VAT
 • Korekta odliczenia VAT

Odliczanie podatku VAT w JST

26 lutego

9.00-11.00

Mechanizmy „uszczelniające” system VAT

 • Mechanizm podzielonej płatności („Split payment”)
 • Biała lista podatników VAT
 • Nowy JPK z deklaracją – wyzwania praktyczne

5 marca

9.00-11.00

 • Zakres prawa do odliczenia VAT
 • Przekazanie efektów inwestycji do podmiotu spoza struktury JST
 • Partnerstwo publiczno-prywatne a VAT

Działalność inwestycyjna JST

Zakończenie Akademii

PRELEGENCI

Marek jest doradcą podatkowym specjalizującym się w podatku VAT. Poprzednio współpracował z PricewaterhouseCoopers (2001-2004) oraz Baker&McKenzie (2005 - 2012). Posiada wieloletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym na rzecz klientów z różnych branż, przede wszystkim FMCG, produkcyjnej, informatycznej, telekomunikacyjnej i medialnej. Z sukcesami reprezentował klientów w wielu postępowaniach spornych dotyczących podatku VAT. Był pełnomocnikiem podatnika przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w sprawie C-395/09 Oasis East dotyczącej zakazu odliczania VAT od importu usług z tzw. rajów podatkowych. Marek jest współautorem komentarza do Dyrektywy VAT (Unimex) oraz ustawy o VAT (CH Beck, wcześniej Difin), autorem licznych artykułów i opinii opublikowanych w czasopismach specjalistycznych i prasie codziennej.

Marek Wojda

Partner, Martini i Wspólnicy Sp. z o.o.

Jerzy Martini

Partner, Martini i Wspólnicy Sp. z o.o.

Jest doradcą podatkowym specjalizującym się w podatku VAT. W rankingach organizowanych przez Rzeczpospolitą* oraz Dziennik Gazetę Prawną był wielokrotnie wskazywany jako najlepszy lub jeden z najlepszych doradców podatkowych w kategoriach „VAT” oraz „Postępowania sądowe”. Jest laureatem wyróżnienia Złoty Paragraf w kategorii najlepszy doradca podatkowy. Wymieniany jako czołowy polski ekspert przez Chambers and Partners (Leading Individual, Band I) oraz jako Lider w kategorii Tax Controversy International Tax Review. Reprezentował klientów w największej liczbie polskich spraw oraz ma na koncie najwięcej zwycięstw przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luxemburgu (TSUE) - m.in. w pierwszej polskiej sprawie przed Trybunałem (C-313/05 Brzeziński), w sprawie dotyczącej prawa do odliczenia VAT przy nabyciu samochodów z tzw. kratką (C-414/07 Magoora). Jest przewodniczącym zespołu VAT Rady Podatkowej przy Konfederacji Lewiatan. Uczestniczył w pracach legislacyjnych dotyczących podatku VAT w Ministerstwie Finansów (m.in. jako członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy Ministrze Finansów ) i komisjach parlamentarnych. Jest autorem licznych publikacji w czasopismach specjalistycznych, prasie biznesowej oraz książkowych (m.in. jest redaktorem i współautorem „Komentarza do Dyrektywy VAT 2006/112” wyd. Unimex, oraz „Komentarza do orzecznictwa ETS dotyczącego podatku VAT”, wyd. C.H.Beck a także współautorem „Komentarza do ustawy o VAT”, wyd. C.H.Beck).


*Osiem razy wskazywany był w tym rankingu jako najlepszy specjalista w zakresie podatku VAT w Polsce

Michał Tokarz

Doradca podatkowy i radca prawny, Martini i Wspólnicy Sp. z o.o.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szkoły Prawa Amerykańskiego prowadzonej przez Columbus School of Law w Waszyngtonie. W latach 2011-2016 pracował w dziale podatków pośrednich PricewaterhouseCoopers, a wcześniej w dziale prawnym domu maklerskiego i renomowanej kancelarii prawnej. Posiada szerokie doświadczenie w obsłudze podmiotów m.in. z branży finansowej, nieruchomościowej, motoryzacyjnej, produkcyjnej, budowlanej, infrastrukturalnej i sektora publicznego. Prowadził liczne szkolenia z tematyki podatku VAT. Pełnomocnik w postępowaniach przed sądami i organami podatkowymi.

Maciej Kordalewski

Doradca podatkowy, Martini i Wspólnicy Sp. z o.o.

Specjalizuje się w doradztwie w zakresie podatków dochodowych oraz podatku od towarów i usług. Doradza zarówno w bieżącej działalności przedsiębiorców, jak i przeprowadza przeglądy rozliczeń podatkowych oraz doradza przy transakcjach i przekształceniach. Reprezentuje klientów w postępowaniach zarówno przed organami podatkowymi, jak i sądami administracyjnym. Regularnie występuje jako prelegent konferencji i szkoleń z zakresu prawa podatkowego.

PARTNER MERYTORYCZNY

Kancelaria Martini i Wspólnicy powstała w 2012 roku z inicjatywy Jerzego Martini i Marka Wojdy, których połączyła wizja stworzenia organizacji gwarantującej najwyższy poziom merytoryczny usług doradczych bez presji sprzedażowej i korporacyjnego zadęcia. Skupiamy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym. Wierzymy w ciągłe doskonalenie i specjalizację, dlatego nie boimy się tematów trudnych i bardzo trudnych. Budujemy swój zespół w oparciu o kompetencje merytoryczne i etyczne (a nie sprzedażowe) dzięki czemu interes klienta pozostaje zawsze na pierwszym miejscu.

REJESTRACJA

Informujemy, że przyjmujemy oświadczenia potwierdzające zwolnienie z podatku VAT (udział w szkoleniu jest finansowany ze środków publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych w całości zgodnie z treścią art.43 ust.1 pkt 29 lit, c ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług).

WYPEŁNIJ FORMULARZ

Prosimy o zapoznanie się z treścią regulaminu: regulamin
Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR PL S.A. (więcej informacji).

KROK 1: Dane firmy i zgłaszającego

AKADEMIA PŁATNA

695 PLN netto

595 PLN netto

UDZIAŁ W AKADEMII (cykl webinariów)

Aby wziąć udział w wybranym webinarium - prosimy o kontakt 22 212 13 14 lub szkolenia@infor.pl

OPIEKUN MERYTORYCZNY

Magdalena Marczak-Makowska

Kierownik projektu

magdalena.marczak@infor.pl

+48 519 061 303

SPRZEDAŻ I WSPÓŁPRACA

22 212 13 14

PATRONI MEDIALNI

ORGANIZATOR

PARTNER MERYTORYCZNY

Copyright © 2018 INFOR PL S.A.